top of page
Jdeme do finále

V kostele Nejsvětějšího srce Ježíšova probíhají poslední práce, spojené s restaurováním.
Varhany již hrají a probíhá poslední náročná etapa, intonace varhan. A tak vás můžeme

​pozvat na PRVNÍ KONCERT a také na mši svatou, při které budou restaurované varhany znovu po 90 letech posvěceny biskupem Mons. Janem Baxantem 

15.10.2022

První koncert.jpg
Prospekt je zpět

Středa 24. srpna 2022 je dalším červeně zapsaným datem v kronice opravy varhan. Tento den se vrátily z Bautzen zpět prospektové píšťaly po důkladné opravě. Byl jich celý kamión, každá byla pečlivě zabalena a ještě uložena v měkce vystlaných fortelných bednách.

31.8.2022

Titul.jpg
Zpět na kůr

Po dvou letech se 7. června 2022 vrátily do jabloneckého kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova z varhanářských dílen v německém Bautzen části varhan, odvezené k restaurování. Dřevěné píšťaly tam byly ošetřeny proti červotoči a renovovány, mnoho dalších dílů bylo repasováno, proběhla výměna různých těsnění, vzduchové kanály složitého pneumatického systému byly vyčištěny a vyspraveny. Nejvíce času při restaurování však potřeboval hrací stůl varhan, jakési srdce celého nástroje, který byl kompletně rozebrán. 

8.6.2022

Uvod.jpg
Za hracím stolem v Bautzen

Ve varhanářské dílně v Bautzen finišují důkladné opravy dílů a částí našich varhan. Nyní probíhá nejsložitější část prací v dílnách, tedy kompletní restaurování hracího stolu varhan. Proto jsme se rozhodli dílnu navštívit a podívat se, jak práce probíhá. Cesty se účastnil P. Štěpán Smolen za farní úřad, tedy zástupce investora, dále pan Radek Rejšek, který je organologem a kampanologem Litoměřické diecéze, za nadační fond předseda dozorčí rady pan Jaromír Drábek a moje maličkost.

14.3.2022

20220314_123713.jpg
Demontáž hracího stolu

Stejně jako loňský rok, tak i začátek letošního roku komplikoval práce na našich varhanách. Přesto však postupně pokračovaly přípravy na velký transport dílů varhan do Bautzen / Budyšína. Tyto přípravy vyvrcholily dne 17. května, kdy proběhla demontáž a snesení hracího stolu varhan. 
A že to nebylo snadné, posuďte sami.

17. 5. 2021

P1100004_edited.jpg

Je málo koncertů, které končí rozebíráním hudebního nástroje. Jistě, klarinet či flétnu lze rozebrat a uložit do pouzdra, ale varhany? A navíc ty největší jablonecké varhany v chrámu Nejsvětějšího Srdce Ježíšova? A právě toho jsme mohli být svědky na třetím benefičním koncertu, pořádaném Nadačním fondem Jablonecké varhany a jabloneckou farností. Tento koncert pro jejich záchranu měl plánováno právě takové vyvrcholení.  

Hlavními hvězdami koncertu byly dva hudební skvosty města, famózní dětský pěvecký sbor Iuventus, Gaude! a vzácné koncertní varhany firmy Rieger.

K+Z 000.jpg
Končíme & Začínáme - třetí benefiční koncert

Farnost ve spolupráci s Nadačním fondem Jablonecké varhany pořádá pro výjimečný okamžik zahájení restarátorských prací na varhanách benefiční koncert. V rámci koncertu zazpívá sbor Iuventus, gaude! pod vedením Tomáše Pospíšila. Představíme Vám také firmu z Budyšína,která byla vybrána pro provedení prací a budete u slavnostního zahájení opravy. 

8. listopadu 2019

KončímeZačínáme-A4-web.jpg
O firmě Hermann Eule Orgelbau GmbH.

Více informací o firmě, která byla vybrána k restaurování našich varhan. Poznejte lépe její 150-letou historii​, i jejich firemní filozofii. Podívejte se na jejich práce v Německu i v Praze.

intonace píšťal.jpg
​Jablonecké kostely otevřeny - letní koncerty

Již dvanáctým rokem se každé prázdninové úterý, vždy od 10 do 17 hodin, otevírají dveře pěti jabloneckých kostelů a zvou místní i návštěvníky města k prohlídce interiéru. S touto ojedinělou akcí je spojeno i pásmo varhanních koncertů a nechybí opět jeden bonusový čtvrteční koncert, tentokráte s hudbou královen ve Sv. Anně. 

o prázdninách ...

JKO-2019.JPG
Pozitivní koncert

Přestože velké varhany již koncertně využít nelze, o varhanní hudbu v tomto prostoru její milovníci nepřijdou. Největší jablonecký kostel rozezní varhanní pozitiv přivezený speciálně pro tuto příležitost. Tento zajímavý hudební nástroj nám přijede představit paní Jiřina Dvořáková - Marešová 25.4.2019 v 17 hodin.

7.4.2019

Pozitivní_harmonie_I_plakát.jpg
Benefice - Nokturno pro 2862 hlasů

K podpoře snah o záchranu varhan se touto beneficí připojuje i sesterská farnost v německém Neugablonz, části našeho partnerského města Kaufbeuren. Na koncert přijedou nejen tamní občané, ale hlavně také jejich regenschori Albin Wirbel, znamenitý varhaník. 

1.9.2018

Nokturno2862-CZE-web.png
Jablonecké kostely otevřeny

Již jedenáctým rokem se každé prázdninové úterý, vždy od 10 do 17 hodin, otevírají dveře pěti jabloneckých kostelů a zvou místní i návštěvníky města k prohlídce interiéru. 

28.6.2018

Adoptujte si svou píšťalu

Nadační fond Jablonecké varhany spouští od Velikonoční neděle 2018 možnost adoptovat si píšťalu ve varhanním stroji v našem kostele.

1.4.2018

PROGLAS natáčel u našich varhan 

O varhanách a nadačním fondu jsme natáčeli s redaktorem Pavlem Smolkem. Pořad byl  vysílán v premiéře 13.3. od 20:15 a v repríze 19.3. od 9:30..Pořad je již dostupný v archivu. 

13.3.2018

Varhany "sesterské" farnosti v Neugablonz 

 Ve Farním dopisu farnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Neugablonz se koncem minulého roku (2017) objevil článek Nové varhany pro Ježíšovo Srdce.

13.3.2018

Veřejná sbírka

Dnem 8. ledna 2018 je Krajským úřadem Libereckého kraje schváleno pořádání veřejné sbírky Nadačního fondu Jablonecké varhany. Osvědčení o pořádání sbírky je možno si přečíst v dokumentu KULK 90179/2017.

A ještě jedna dobrá zpráva: 

Do konce roku 2017 se podařilo vybrat částku 189 358,-Kč 

8.1.2018

Tisková konference 17. ledna 2018

Ve středu 17. ledna se konala tisková konference nadačního fondu. Dlouho připravovaná událost měla z cíl představit novou iniciativu veřejnosti, seznámit ji se stavem nástroje a hlavně s potřebou podniknout kroky k nápravě stavu...

22.1.2018

Josef Zasche (1871 - 1957)

Geniální architekt německé národnosti, který změnil tvář nejen Jablonce, ale i Prahy a dalších měst. Letos je tomu 60 let od jeho úmrtí.

29.11.2017

Svátek Svaté Cecilie   22.11.2017

Svatá Cecilie, mučednice a svatá katolické i pravoslavné církve, patronka duchovní hudby, muzikantů, varhaníků, zpěváků, básníků, řemeslníků zhotovujících hudební nástroje a slepců.

17.11.2017

Jsme online :)

Dokončili jsme naše webové stránky a také Facebookový profil. Pevně věříme, že díky současným technologiím, Vám budeme moci přinášet zajímavé a aktuální informace tím nejrychlejším moderním způsobem. 

16.11.2017

Fond je založen 
Dnem  8.11. 2017 došlo k zápisu Nadačního fondu Jablonecké varhany do Obchodního rejstříku. Je to malý, ale důležitý krok. A i ta nejdelší cesta začíná prvním krokem a naší snahou na této cestě bude především transparentnost, otevřenost a hodně práce. 
Kdo tedy jsme? Zde najdete odpověď. A proč jsme do toho šli? Mrkněte sem a třeba Vám bude naše myšlenka blízká. Moc si to přejeme a Vám předem děkujeme za jakoukoli formu podpory, ať duchovní tak i hmotnou. A pokud máte nápad, co pro věc udělat, rádi to s vámi probereme.  

 

10.11.2017

bottom of page