top of page

Pozitivní harmonie, 

když přenosné varhany hrají pro záchranu těch velkých

Naše snaha o záchranu historických varhan v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova pokračuje v roce 2019 atraktivním koncertem. Přestože velké varhany již koncertně využít nelze, o varhanní hudbu v tomto prostoru její milovníci nepřijdou. Největší jablonecký kostel rozezní již ve čtvrtek 25. dubna od 17 hodin varhanní pozitiv přivezený speciálně pro tuto příležitost. Co je varhanní pozitiv se dozvíte dále.

Jako první přijede paní Jiřina Dvořáková Marešová – varhanistka, kterou jablonečtí posluchači dobře znají. A ona dobře zná většinu varhanních nástrojů jabloneckých kostelů, na mnohé z nich již hrála v rámci letního cyklu varhanních koncertů několikrát. Ani jí není osud největších jabloneckých varhan lhostejný, a tak se během loňské návštěvy zrodil nápad na spolupráci. Varhanice je totiž majitelkou vlastního varhanního pozitivu z dílny Daniela Přiba a Michala Nováka. Že se i na malé varhany dá zahrát velká hudba, se budou moci posluchači přesvědčit tentokrát nejen na vlastní uši, ale i oči. Pozitiv bude umístěn přímo před nimi v lodi kostela, a ne na vzdáleném kůru, jak je obvyklé.

Foto Jitka Šteflová / Deník

Koncert je nazván Pozitivní harmonie a věříme, že radostná energie, která je pro paní Dvořákovou Marešovou typická, se přenese i na posluchače. A protože ona je známá také svým improvizačním uměním, připravila si překvapení, chce vyzvat posluchače k vlastnímu výběru tématu, na které bude improvizovat. A to by si milovníci dobré hudby neměli nechat ujít! Vstupné na koncert je dobrovolné

A co že  je to ten varhanní pozitiv? Pozitiv (z latinského ponere, tj. položit) nebo někdy také Portativ jsou malé přenosné varhany, původně vybavené pouze retnými píšťalami a jedním manuálem (klaviaturou). Od 16. století mívá také píšťaly jazykové a pedál (nožní klaviatura). Přenosné pozitivy byly využívané především v menších kostelech, kaplích, sálech a bohatých domácnostech. V dnešní době jsou pozitivy rozšířené právě pro možnost koncertování i na místech, kde velké varhany chybí. Vznikají tak i pozitivy zcela nové, které vlastní někteří z varhaníků pro radost. A právě takoví nadšenci letos přijedou se svým pozitivem do Jablonce nad Nisou zahrát pro velké nehrající varhany. Můžete se tedy těšit i na další Pozitivní koncerty...

Přijďte, těšíme se na vás

Pozitivní_harmonie_I_plakát.jpg

Pokud nám chcete pomoci s propagací koncertu Pozitivní harmonie,  můžete si tento plakátek stáhnout, vytisknout, a dát na vhodné místo.

Děkujeme za podporu

bottom of page