SLEDUJTE NÁS 
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Google+ Icon

© 2017-2020 Všechna práva vyhrazena NF Jablonecké varhany

 Tiskové práce pro NF Jablonecké varhany provádí  Tiskárna Macek www.tiskem.cz

Tisková konference ke vzniku

Nadačního fondu Jablonecké varhany

Ve středu 17. ledna se konala tisková konference nadačního fondu. Dlouho připravovaná událost měla z cíl představit novou iniciativu veřejnosti, seznámit ji se stavem nástroje a hlavně s potřebou podniknout kroky k nápravě stavu. Pro konání tiskovky byla vybrána místnost jablonecké fary, protože pro část setkání s novináři byl vybrán právě kůr s varhanami. V rámci tiskovky tak bylo možno přejít k předmětu celé pořádané akce, tedy k samotným varhanám.

Tiskovky se účastnila celá správní rada nadačního fondu, dále pozvání přijal diecézní kampanolog z Litoměřic, pan Radek Rejšek, za NPÚ pan Martin Tomášek, za město pan Miloslav Zahradník a samozřejmě nechyběli i dlouholetí andělé strážní našich varhan, Žloutkovi, kteří stav nástroje znají nejlépe, díky dlouholeté péči o něj. 

V první části, ještě v teple, proběhlo představení nadačního fondu a okolností jeho vzniku, byl popsán význam a aktuální stav varhan. Přístup NPÚ k ochraně  relativně mladých památek přiblížil novinářům pan Tomášek a zaznělo také stanovisko kraje a města. Po dotazech novinářů nastalo velké oblékání do zimních svršků a přesun na kůr, k varhanám. Pan Rejšek předvedl mnohé zvukové krásy koncertních varhan, provázené jeho vysvětlujícím slovem. Tiskovky se účastnil i pan Tomáš Pospíšil, sbormistr Iuventus Gaude, který nástroj skvěle zná - vždyť na něj hraje dvacet let. A tak se před objektivy novinářů odehrál zasvěcený rozhovor dvou fandů hry na varhany o tom, co a jak lze na našich varhanách použít, nastavit a zahrát. Nakonec si vyměnili místo na lavici a i náš titulární varhaník Tomáš Pospíšil předvedl na závěr krátkou improvizaci. 
 
O hladký průběh celé tiskovky se postarala paní Jana Fričová, technicky ji zaštítil pan Robert Pánek. Díky tomu je k dispozici i úplný záznam tiskové konference (obraz i zvuk) na stránkách www.jablonec.online. Odvedli skvělou práci a patří jim za to veliký dík. 


V následujících dnech byly prezentovány informace o potřebě záchrany varhan a nové nadaci jak v tištěných médiích, tak v televizi a rozhlase a samozřejmě také na internetu. 

JK


 

Ohlasy na internetu:

Jablonecký deník, iDNES, Týden, Genus Plus

Televize RTM uveřejnila pěknou reportáž (začátek cca 4:50) a rozhovory proběhly na Proglasu a RCL